Inspirujące wskazówki Richarda Bransona o celach, liderach i drodze do sukcesu
Motywujące cytaty opanowują przestrzeń mediów społecznościowych. Sama lubię je czytać. Uruchamiają szare komórki, dają nam do myślenia, pozwalają utożsamić się z naszym punktem widzenia i odczuciami, jakie niosą dane słowa. Mamy też ulubionych autorów, a ich cytaty uznajemy za trafne, potrzebne, wspierające w danym momencie, oddające nasz stan ducha i umysłu. Zgaszasz się? Mamy też ulubionych autorów sentencji.
Postanowiłam dziś podzielić się z Wami zbiorem inspirujących cytatów Richarda Bransona o celach, liderach i drodze do sukcesu.
Richard Branson to pomysłowy i odważny człowiek. Szczególnie dwie cechy: pomysłowość/kreatywność i odwaga/wychodzenie ze strefy komfortu moim zdaniem łączą ludzi sukcesu. Ten przedsiębiorca i jeden z najpopularniejszych liderów na świecie nieustannie inspiruje innych do tego, by stawali się lepszymi szefami, menadżerami, biznesmenami, przywódcami. Jest założycielem firmy Virgin Group – konglomeratu około 400 firm, miliarderem i jeśli historie krążące o jego zachowaniu we własnej firmie są prawdą – musi być też fantastycznym szefem.
Richard Branson znany jest głównie z dwóch rzeczy: fortuny i luźnego podejścia do życia. Tej pierwszej dorobił się ciężką pracą, drugie miał w sobie od zawsze.
Wiesz, że kiedy przyłapał śpiącego pracownika, to zrobił sobie z nim zdjęcie – a jego wpis na ten temat szybko okrążył cały internet? Z kolei zapytany na konferencji o to, „jak rozluźnić kulturę w pracy”, podszedł do zadającego pytanie i… uciął nożyczkami jego krawat. Richard Branson wierzy, że krawaty z jednej strony tworzą niepotrzebny dystans, z drugiej… są po prostu niewygodne. A według założyciela Virgin, jeśli ktoś jest ubrany w pracy wygodnie, to będzie bardziej efektywny.
Tak właśnie Branson rozumie radosną u luźną kulturę pracy. Lecz to nie pocięte krawaty są miarą sukcesu jego biznesu oraz faktu, że uchodzi za lidera, którego pracownicy lubią, słuchają i szanują, a jednocześnie się nie boją.
Wybrałam kilka cytatów, które dają wiele do myślenia i genialnie odzwierciedlają podejście Bransona do pracy, pracowników, osiągania celów i odnoszenia sukcesów.
Oto 10 porad, które warto wziąć sobie do serca
#1.
„Klienci nie są najważniejsi. Pracownicy są najważniejsi. Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów.”
Szefowie powinni wziąć sobie tę radę do serca. Szczególnie, że mamy kilka rodzajów liderstwa i gro z nich odnosi się do nadmiernej kontroli pracowników, braku zaufania i relacji na linii szef-pracownik, biurokratycznego typu przywództwa. Opiekuj się ludźmi, a oni zaopiekują się Twoim biznesem.
#2.
„Jedna rzecz jest pewna w biznesie – Ty i wszyscy wokół, będziecie popełniać pomyłki.”
Branson wręcz namawia, by upoważniać swoich pracowników do popełniania błędów, by potem się na nich uczyli. To buduje lojalność i oddanie. To jest miarą sukcesu firmy. Co Ty o tym sądzisz? Jak reagujesz na błędy popełniane przez Twoich pracowników, albo jak Twój przełożony podchodzi do Twoich potknięć i pomyłek?
#3.
„Myślę że jest bardzo cienka linia oddzielająca sukces od porażki. Myślę, że jeżeli zaczynasz swój biznes bez finansowego wsparcia, to najpewniej znajdziesz się po niewłaściwej stronie tej rozdzielającej linii.”
Branson znany jest z pomnażania pieniędzy i inwestowania. Osobiście uważam jednak, że o ile wsparcie finansowe może wspomóc kogoś na starcie drogi biznesowej, o tyle nie jest miarą sukcesu. Zacznij tu, gdzie jesteś i z tym, co masz. Jeśli musisz ponieść na początku jakieś koszta, nie tylko finansowe (bo są to też czas, energia, wyrzeczenia) – zrób to, jeśli tylko czujesz, że to ma sens i się zwróci. Jeśli nie spróbujesz – nie dowiesz się i to będzie prawdziwa porażka.
#4.
„Nawet najlepszym ludziom potrzebne jest świetne kierownictwo.”
Dobry lider przede wszystkim, nie może uważać się za najmądrzejszego. Dobry szef powinien słuchać swoich ludzi, wychodzić do pracowników, wchodzić z nimi w interakcję. Pracując z kadrą menadżerską, kierownikami zespołów, przełożonymi, wiem, jak bardzo sami potrzebują pracować nad swoim stylem przywództwa, efektywnością, motywowaniem podwładnych, budowaniem zaufania i zaangażowania swojego zespołu. Podczas moich szkoleń z leadership’u: Narodziny Lidera, Efektywność Osobista Lidera, Motywujący Lider, spotykam się z menadżerami, którzy podejmując swoją rolę, chcą mieć większą świadomość własnego potencjału. Zmotywowany lider to zmotywowani pracownicy.
#5.
„Jeśli nie odniesiesz sukcesu od razu, nie trzeba używać słowa na „p” (porażka). Pozbieraj się i spróbuj. Spróbuj ponownie.”
Bo nie uczymy się chodzić przestrzegając zasad. Uczymy się próbując i upadając. Za najlepszymi biznesami stoją ludzie, których pierwsze biznesy upadły. Niekiedy drugie i trzecie również. Gdyby Edison poddał się za szybko, nie wymyśliłby żarówki. Gdyby Steve Jobs do Apple – strach pomyśleć, jak wyglądałaby ta firma dziś bez jego wizjonerskiego podejścia. I Ty też – próbuj ponownie. Coś Ci nie wyszło? To była lekcja, nowe doświadczenie, z którego wyciągniesz wnioski na przyszłość. Wstań, otrzep się, głowa do góry i zasuwaj dalej!
#6.
„Jeśli ktoś oferuje Ci niesamowitą możliwość, a Ty nie jesteś pewien, czy dasz radę, odpowiedz „TAK” i naucz się, jak to robić!”
Nigdy nie mów „Nie mogę”. Powiedz sobie za to: „Będę starał się dotąd, aż mi się uda”. Niekiedy rezygnujemy z czegoś, nim w ogóle na dobre to rozpoczniemy, nim damy z siebie trochę wysiłku. Wycofujemy się rakiem, wychodzimy po angielsku, porzucamy rozpoczęte projekty, związki, marzenia. Jeśli coś ma potencjał i brak Ci do tego jeszcze jakiś umiejętności, narzędzi, wiedzy… wejdź w to i zacznij to robić. Daj coś z siebie! W przeciwnym razie sam ograniczasz własne możliwości a niesamowita okazja przechodzi Ci przed nosem. Nie korzystasz z niej, bo boisz się, że nie dasz rady, nie jesteś dostatecznie dobry, doświadczony, odważny… Blokujesz się. Chciałabym, byś przy kolejnej takiej okazji, zaryzykował i jednocześnie podjął wyzwanie i ten wysiłek, byś sam sobie pokazał, że dasz radę. Sukces wymaga tylko trochę wysiłku i cierpliwości.
#7.
„Powinniśmy pozbyć się złych nawyków i lenistwa, czyli wszystkiego tego, co robi bałagan w głowie i nie pozwala iść na przód.”
To kolejny trafny cytat Richarda Bransona. Złe nawyki i lenistwo to wrogowie osiągania celów. Nie pozwalają nam iść naprzód. Ba! Czasem nawet nie pozwalają nam ruszyć z miejsca. Lecz kto właściwie odpowiada za taki stan rzeczy? To Ty jesteś leniwy lub posiadasz demotywujące nawyki. Zatem to od Ciebie zależy, czy sytuacja się zmieni, czy nie. Kontrola jest w Twoich rękach, decyzje w Twojej głowie, a chęć do zmiany sytuacji w Twoim sercu. To jak – poukładasz bałagan w swojej głowie i wystartujesz na nowo do działania?
#8.
„Od czasu, gdy byłem małym chłopcem, zawsze robiłem sobie listę celów. Dzięki temu porządkowałem swoje pomysły i byłem w stanie wcielać je w życie. Co więcej, jeśli ich nie zapisałem, mogło się zdarzyć, że w ogóle o nich zapominałem.”
Ot i całe sedno i wydawać by się mogło, że prosta sprawa. Zapisywanie celów i nawet najmniejszych pomysłów, jakie przyjdą Ci do głowy – to już pierwszy krok ku ich realizacji. W przeciwnym wypadku mogą zwyczajnie ulecieć, a to, co wspaniałe, odkrywcze, innowacyjne – nigdy nie zaistnieć lub się nie wydarzyć. Dlatego sama mam zawsze ze sobą kalendarz i organizer w jednym. To mój autorski BUSINESS&LIFE PLANNER. Pomaga mi panować nad codziennością, listami codziennych spraw do załatwienia, odznaczać tematy, które są już za mną, zrealizowane cele i marzenia. To przynosi mi satysfakcję i nakręca jeszcze bardziej do działania. W 100% zgadzam się ze słowami Bransona, iż porządkowanie pomysłów umożliwia wcielanie ich w życie.
#9.
„Zapewnij sobie czas dla siebie i swojej rodziny poprzez delegowanie zadań.”
Sztuka delegowania zadań jest jedną z kluczowych umiejętności, jaką każdy przedsiębiorca musi opanować. Liderzy biznesu wiedzą, że nie mają ani czasu ani wydajności, aby uczestniczyć w każdym aspekcie życia swojej firmy. To powód, dla którego zatrudniają ludzi, aby zajmowali się rzeczami, na których albo Ci się nie znają, albo na które nie mają czasu. Lider wyznacza tylko kierunek działania. Resztą zajmują się jego ludzie. To także daje Ci czas, abyś spędzał go ze swoja rodziną, co jest naprawdę najważniejszą rzeczą ze wszystkich.
#10.
„Miej frajdę z tego, co robisz!”
To główne motto Richarda Bransona. Dla mnie oznacza, że cokolwiek robisz w życiu, postaraj się, by było to zgodne z Tobą, Twoimi motywatorami wewnętrznymi, pełne pasji i radości. Kiedy działając, czujesz, że takie uczucia w Tobie rezonują, to znak, że jesteś w dobrym miejscu i robisz właściwe rzeczy.
Czy któryś z cytatów przypadł Ci do gustu? A może nawet do serca? ?