Internet – tracisz w nim swoje życie?
Nikt już dziś nie wyobraża sobie chyba życia bez dostępu do internetu.
Internet daje nam wręcz nieograniczone możliwości komunikacji, zdobywania informacji, handlu, rozrywki czy pracy.
24 godziny na dobę możemy łączyć się z ludźmi na całym świecie, zawierać nowe znajomości, przesyłać dane, robić zakupy, uczyć się nowych rzeczy. Możemy oglądać filmy, czytać książki i internetową prasę, słuchać muzyki i radia, oglądać serwisy informacyjne. Mamy ciągły dostęp do usług bankowych, jesteśmy w stanie zawierać umowy nie wychodząc z domu i nie martwiąc się o godziny otwarcia placówek handlowych czy usługowych. Mamy dzięki niemu błyskawiczny dostęp do wszelkiego typu informacji i ciekawostek. Nie potrzebujemy już nawet komputera – wystarczy, że posiadamy smartfona i dostęp do internetu. Możemy być na bieżąco i w kontakcie przez całą dobę.
Dzięki internetowi możemy korzystać ze szkoleń i zdobywać wiedzę. Nie ogranicza nas lokalizacja ani określony czas. Często dzięki korzystaniu z kursów online jesteśmy w stanie też sporo zaoszczędzić. Wiele wartościowych i bogatych merytorycznie materiałów jest bowiem w sieci dostępna bezpłatnie. Można poszerzyć dzięki temu swoją wiedzę, poznać nowe techniki i rozwinąć swoje umiejętności na różnych polach.
Przykładem może być bezpłatne szkolenie
„Efektywność osobista krok po kroku”, dzięki któremu można zwiększyć swoją efektywność osobistą i poznać praktyczne metody ułatwiające zarządzanie sobą w czasie. Dowiedzieć się, jak ustalać priorytety oraz wyznaczać cele krótko i długoterminowe.
Internet to jednak też jeden z największych pożeraczy naszego czasu.
Z badań opublikowanych przez magazyn Forbes wynika, że Polacy spędzają w sieci średnio ponad miesiąc rocznie! Miesiąc, który znika z Twojego życia bezpowrotnie.
Zastanawiałeś się kiedyś nad tym ile czasu tracisz każdego dnia na przeglądaniu swojego newsfeedu na Facebooku, Twitterze, Instagramie lub scrollując memy?
Ile razy przeskakiwałeś bez wyraźnego celu z jednej strony, na drugą, wchodziłeś do sklepów internetowych, chociaż chwilę wcześniej nie planowałeś dokonywać żadnych zakupów?
A teraz pomyśl ile czasu zmarnujesz przez całe swoje życie?
Słyszałeś o zjawisku „wilfingu” (skrót od What I Was Looking For – C z e g o T o J a S z u k a ł e m)?
W I L F I N G
– to nowe określenie na surfowanie po Internecie bez konkretnego celu. Polega na przeskakiwaniu z wątku na wątek i wykorzystywaniu hiperłączy do przeglądania różnych losowych stron.
Internet ułatwia ludziom dostęp do informacji, które potrzebują zdobyć szybko i w wygodny sposób
Ale choć ludzie łączą się z Internetem w konkretnym celu, to mają tak duży wybór oraz tyle czynników rozpraszających, że zapominają, czego szukają i godzinami uprawiają bezcelowy „wilfing”.
Znasz to?
Ile czasu w ciągu dnia czy to w pracy, czy w domu tracisz na bezużyteczne surfowanie po sieci?
Łatwo wpaść w swoisty trans i przebudzić się po kilku godzinach na jakiejś zupełnie abstrakcyjnej stronie, próbują dojść do tego, w jaki sposób znaleźliśmy się na stronie sklepu oferującego obuwie trekkingowe, skoro zaczynaliśmy od szukania przepisu na pastę z awokado.
Nie jesteśmy w stanie odtworzyć skojarzeń, które doprowadziły nas do tego miejsca. Czasami podczas przeglądania stron pojawia się chwila zwątpienia: „czego ja właściwie szukam?”.
Pomyśl, ile godzin, dni straciłeś na buszowanie w sieci bez jakiegokolwiek celu. Co mógłbyś zrobić w tym czasie, jak wiele mógłbyś się nauczyć, ile wspólnych chwil mógłbyś spędzić z partnerem, dziećmi, przyjaciółmi? Nie masz czasem poczucia, że tracisz w sieci swoje życie?
Powiedz w końcu STOP!
Bezcelowe surfowanie po sieci to jeden z pożeraczy czasu, który obniża Twoją efektywność osobistą.
Wyrwanie się z okowów tego nawyku nie jest proste, wymaga zarówno dobrego planowania, jak i siły woli!
Ważne jest, aby nie dać sieci szansy na odwrócenie naszej uwagi od istotnych dla nas spraw.
Dlatego tak istotne jest planowanie, a potem konsekwentne trzymanie się założonego planu.
Zacznij każdy dzień od
- przygotowania listy zadań do wykonania,
- rozpisz je korzystając choćby z metody Macierz Eisenhowera, szeregując je według kryteriów ich ważności i pilności.
Więcej na temat tej metody możesz przeczytać w moim artykule
„Człowieku planuj!” , a szczegółowe wyjaśnienie tego jak korzystać z Macierzy Eisenhowera znajdziesz w bezpłatnym kursie „Efektywność osobista krok po kroku”.
Pobierz pdf z szablonem Macierz Eisenhowera
Nie pozwól aby życie przeciekało Ci przez palce!
Wyznaczaj cele, a potem konsekwentnie je realizuj!
Bądź panem swojego czasu!
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!