Czym marzenia różnią się celów?
Czy wiesz, co różni cele od marzeń? Jak skutecznie realizować te pierwsze i z przyjemnością spełniać te drugie? O czym marzymy najczęściej i jakie stawiamy sobie cele?
Dla niektórych te dwa zjawiska (marzenia i cele) są tożsame. Dla wielu przy okazji są działaniami nieuświadomionymi. A przecież to od nich zależy przyszłość każdego z nas. Chcesz zostać jej świadomym kreatorem? Nie przestawaj czytać.
Marzenia vs. cele
Gdybyśmy zapytali przypadkową osobę na ulicy, jakie ma marzenia, z reguły repertuar marzeń skończyłby się bardzo szybko, a na zakończenie usłyszelibyśmy ”to i tak nierealne”.
Gdybyśmy zapytali o cele, niewiele różniłyby się one od marzeń, choć byłoby ich znacznie mniej i przybierały postać pobożnych życzeń, takich jak: budowa domu lub zakup mieszkania, pojechanie w podróż, schudnięcie, wychowanie dzieci, spłacenie kredytu, wygranie w lotto…
Uczestnicy moich szkoleń z efektywności osobistej zapytani o konkretne cele, które są przez nich sprecyzowane i zapisane, najczęściej robią wielkie oczy albo spuszczają wzrok.
Faktyczne cele
Wiesz, że może 2-5% z nas posiada faktyczne cele?
Ostatnio organizowałam na swoim fanpage’u konkurs, w którym do wygrania były bilety na wspaniały event Queens of Life. Zapraszałam na to wydarzenie z miejsca, które do niedawna było moim marzeniem. Sprawdź!
Pytanie konkursowe dotyczyło oczywiście marzeń oraz celów. Wiesz, jakie odpowiedzi padały najczęściej? O czym marzymy? Okazuje się (można się było tego domyślić), że są to podstawowe sprawy. Zapewne część z nich i Ty masz na swojej liście (bo masz listę celów, prawda?).
Bardzo często w odpowiedziach padały przykłady marzeń i celów mających charakter niematerialny. Były to sprawy zaspokajające nasze podstawowe, życiowe, ludzkie potrzeby:
- szczęście (moje i rodziny),
- spokój,
- zdrowie,
- miłość.
Wśród nich pojawiały się bardzo osobiste wyznania i poważne, „głębsze” cele:
- mieć większą pewność siebie,
- zadbać o siebie,
- umieć podnosić się po upadkach,
- ruszyć z miejsca,
- zmienić złe nawyki dobre,
- pomagać ludziom i dzielić się swoimi doświadczeniami,
- umierając pozostawić po sobie dobry ślad,
- zrobić pierwsze w życiu wystąpienie publiczne,
- stać się wolna finansowo,
- zabezpieczyć finansowo dzieci,
- odnaleźć równowagę życiową,
- być kochaną i kochać siebie.
Ale wśród wymienianych celów i marzeń pojawiały się też sprawy materialne (które po części powiązane są z duchowymi, lecz do których niezbędne są środki finansowe). Były to np.:
- mały domek z daleka od zgiełku miasta lub w opozycji do niego – mieszkanie w centrum Warszawy,
- zarabianie odpowiednio dużych pieniędzy (dla każdego zapewne oznacza to coś innego)
- wakacje z dziećmi, mężem,
- podróże, np. do Ameryki Południowej, na Bali lub na 3 tygodnie do Tajlandii,
- zbudowanie stabilnego biznesu,
- prowadzenie własnego gospodarstwa turystycznego,
- nowy samochód.
Okazuje się, że wielu z nas zależy na rozwoju osobistym, co niezmiernie mnie cieszy. Wśród tego rodzaju celów pojawiło się chociażby:
- znalezienie własnej drogi zawodowej,
- znalezienie funduszy na ukończenie szkolenia,
- udział w profesjonalnym szkoleniu,
- zrobienie studiów podyplomowych
- ukończenie rocznego sportowego wyzwania,
- nauczenie się komunikatywnego posługiwania się językiem obcym.
Rewelacyjne odpowiedzi, prawda? Czegoś im jednak brakuje. Nie przypominają Ci bardziej życzeń, niż celów? Jak widzisz, niektóre osoby odpowiadające na pytanie o cele i marzenia mówiły o nich dość ogólnikowo, a tylko część bardziej konkretnie, jak np. Marzena, która chce „zarabiać pracując przez internet 3850 zł netto”. To już większy poziom szczegółu niż np. więcej zarabiać. Marzena przynajmniej zna sposób (praca przez internet) a jej cel będzie mierzalny (będzie do niego dążyć, aż nie zacznie zarabiać 3850 zł netto). Za chwilę pokaże Ci metodę, która jeszcze konkretniej pomoże Ci wyznaczać cele, abyś jeszcze skuteczniej i szybciej mógł je realizować.
Metoda wyznaczania celów
Czas zatem nauczyć się ustalania celów. Sięgniemy po metodę S.M.A.R.T.
Nazwa pochodzi od pierwszych liter elementów, które składają się na metodę:
Simple, czyli proste/konkretne.
Measurable, czyli mierzalne.
Achievable, czyli osiągalne.
Relevant, czyli realistyczne.
Timely defined, czyli określone czasowo.
Jakie powinny być Twoje cele? Jak wykorzystać metodę S.M.A.R.T.? Wyjaśniam!
Konkretne
Cele smart powinny być ustalone bardzo konkretnie i szczegółowo. Oznacza to, że musisz jasno i w detalach wskazać, co chcesz osiągnąć. Im więcej detali tym lepiej.
Mierzalne
Twoje cele powinny być mierzalne. Poświeć chwilę czasu na ustalenie, w jaki sposób możesz zmierzyć postępy realizacji Twojego celu.
Osiągalne
Twoje cele muszą być osiągalne. Musisz wierzyć, że jesteś w stanie osiągnąć swoje cele. Jeżeli nie wierzysz, że jesteś w stanie je zrealizować, wówczas Twoje cele nie są niczym więcej jak ulotnymi życzeniami i marzeniami, które będziesz snuł nigdy nie osiągając swojego celu.
Realistyczne
Twoje cele muszą znajdować się w granicach Twoich możliwości. Musisz przemyśleć i zapisać ile czasu możesz poświęcić na realizację celu. Przeanalizuj środki pieniężne, jakimi dysponujesz, zasoby, jakie posiadasz i poziom Twoich umiejętności. Określi to, czy Twój cel jest możliwy do zrealizowania. Jeżeli któryś z tych elementów będzie przeszkodą do osiągnięcia Twojego celu, wówczas musisz najpierw popracować nad jego rozwiązaniem. Jeżeli cierpisz na brak czasu, masz zbyt mało środków finansowych, lub twoje umiejętności nie są wystarczające musisz najpierw uporać się z tymi przeszkodami lub wyznaczyć sobie inne cele.
Określone czasowo
Twoje cele muszą być określone w czasie. Musisz ustalić dokładny termin, kiedy zrealizujesz swoje cele i zadania. Bez wyznaczenia jasnego terminu końcowego zasiejesz w swoim umyśle nasiona prokrastynacji. Uważaj, aby nie wpaść w tę pułapkę.
Podsumowując, postaraj się zmieniać swoje marzenia w cele. Zapisuj je, wracaj do nich, sprawdzaj postępy, określaj dokładnie co jeszcze dzieli Cię od ich realizacji – ile czasu, jakie umiejętności, finanse, kroki do podjęcia.
Nie sabotuj swoich działań. Jeśli coś Ci nie wyjdzie, nie przejmuj się, nie skreślaj od razu celu z listy – pamiętaj, że ten cel to Twoje marzenie, tylko z odroczoną datą realizacji. Czy chcesz skreślać swoje marzenia?
Spisując i określając cele dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne będzie Ci łatwiej zauważyć sukcesy i momenty, kiedy cele te są przez Ciebie osiągane. Poczujesz, że masz kontrolę, moc sprawczą, że jesteś skoncentrowany, umotywowany, odpowiedzialny za swoje życie. Tego wszystkiego Ci życzę. Ale samo się nie zrobi. Zacznij od skutecznego wyznaczania celów! Zrób to dziś!
A jeśli szukasz wsparcia i narzędzi, które pomagają kontrolować własne cele, koniecznie zobacz Business&Life Planner. Dzięki niemu lepiej zorganizujesz swoje życie prywatne i zawodowe. Nauczysz się systematycznego podsumowywania działań z minionego okresu oraz planowania najbliższego roku, miesiąca, dnia. Określisz swoje role życiowe i wartości.
Zapraszam Cię też na szkolenie Efektywność Osobista, na którym dowiesz się, jak ustalać priorytety oraz wyznaczać cele krótko i długoterminowe, dowiesz się jak zyskać satysfakcję z wykonywanej pracy i mieć czas dla siebie, a także na mój kanał na youtube, gdzie znajdziesz filmy dotyczące tego jak skutecznie wyznaczać cele i efektywnie je realizować.